Sen. Własne łóżko — najlepszy czas i miejsce na korekcję wzroku.
Soczewki ortokeratologiczne podczas snu kształtują rogówkę, aby w ciągu dnia widzenie było ostre. Metoda ta jest efektywna i w pełni bezpieczna.
Metoda ortokorekcji została zapoczątkowana w latach 60. przez lekarzy okulistów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, którzy zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki. W ciągu ostatnich 40 lat nieustannie udoskonalano materiał, z którego wykonane są soczewki, aby spełniał wysokie wymagania oczu pacjenta.

O metodzie
Soczewki OrtoK najnowszej generacji mają złożoną geometrię, zbudowaną z kilku stref o różnych krzywiznach. Stworzone są z materiału o wysokim indeksie gazoprzepuszczalności, który zapewnia odpowiednią transmisję tlenu do rogówki.
Gwarantuje to bezpieczeństwo soczewek oraz minimalną częstotliwość występowania powikłań.
Metoda ortokorekcji przeznaczona jest dla krótkowidzów z wadą do -5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii. Szybkość korekcji jest uzależniona od wielkości wady oraz podatności tkanki rogówki na działanie ortosoczewek i jest indywidualna dla każdego pacjenta.
Po przespanej nocy w ortosoczewkach pacjent ma zapewnioną pełną ostrość widzenia na 16-18 godzin. Po kilku miesiącach regularnego zakładania ortosoczewek, rogówka dłużej utrzymuje nadany przez soczewkę kształt, co pozwala stosować je rzadziej. Cały proces korekcji jest całkowicie odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu.
Soczewki OrtoK stosowane w Nowym Wzroku produkuje amerykańska firma Paragon CRT®, która jest liderem w dziedzinie ortokeratologii. OrtoK posiadają certyfikaty FDA (Amerykańska Komisja ds. Żywności i Leków), ISO oraz CE i są stosowane w USA oraz krajach Unii Europejskiej.
OrtoK - dzieciom
Ortokorekcja może bardzo pomóc krótkowzrocznym dzieciom. Soczewki OrtoK przeznaczone są dla dzieci od 10. roku życia. Stosuje się je w celu poprawy ostrości wzroku i uwolnienia się od tradycyjnej korekcji w ciągu dnia.
Dodatkowym atutem metody jest to, że w wielu przypadkach spowalnia lub całkowicie zatrzymuje postęp wady. Ponieważ w okresie wzrostu i dojrzewania krótkowzroczność zwykle szybko postępuje, nie ma możliwości zastosowania procedur chirurgicznych.
Stosowanie OrtoK eliminuje wszelkie ograniczenia związane z noszeniem zwykłych szkieł korekcyjnych (można biegać, pływać, skakać itd.). Jest to bardzo ważne, szczególnie dla dzieci, gdyż to właśnie one prowadzą bardzo aktywny tryb życia, a z uwagi na swój wiek z reguły nie rozumieją czym grozi złamanie zasad noszenia szkieł kontaktowych bądź okularów.
Pod czujnym okiem Rodzica dziecko zakłada i zdejmuje OrtoK oraz przestrzega zasad przechowywania i czasu noszenia soczewek ortokeratologicznych, co jest gwarancją sukcesu.
Zalety ortokorekcji
- Hamuje postęp krótkowzroczności
- Doskonałe widzenie przez cały dzień
- Możliwość zastosowania u dzieci
- Korekcja odbywa się podczas snu
- Minimalna inwazyjność
- Odwracalność zmian w rogówce
- W ciągu dnia oko jest "wolne"
Około 80 proc. dzieci w wieku szkolnym w Warszawie ma problemy ze wzrokiem - alarmują lekarze z klinicznego szpitala okulistycznego w Warszawie.